RBSD

RBSD - Reality Based Self Defense

Prezentujeme náš vlastní pohled na trénink sebeobrany, který netvoří pouze jediný styl nebo systém. Máme zkušenosti a jsme oficiální zástupci více systémů: Martin Mikolášek (RBSD), Urban combatives (Lee Morrison), Reality Based Personal Protection (Jim Wagner), Crazy Monkey Defense Program (Rodney King), vlastní zkušenosti z práce pro několik bezpečnostních agentur a z několikaleté práce „vyhazovače“ v Brně i jinde.

A jaká jsou specifika našeho programu?
 • Aplikace sportovních úderových a grapplerských drillů a technik pro okamžik napadení v reálných podmínkách venku na ulici.
 • Základním cílem je dostat se z krizové situace, ve které se právě nacházíme, případně naši situaci co nejvíce zlepšit.
 • Nejprve získáte schopnost adekvátní reakce na útok vedený proti Vám beze zbraní. Pro pokročilé jsou připraveny drilly s jednoduchými i improvizovanými zbraněmi, boj s větším počtem útočníků i boj ve více lidech.
 • Další formou cvičení jsou modelové situace, které simulují i ten nejhorší možný scénář, který by mohl proběhnout. V tom okamžiku přecházíme do systému Urban combatives, který cvičíme pod vedením Lee Morrisona.
 • Budeme se snažit připravit podmínky modelových situací co nejvíce se blížící reálné situaci při útoku: např.: něco Vás bolí, jste dezorientovaní, vyčerpaní, máte zhoršenou viditelnost (tma, stroboskopy), necvičíme jen v tělocvičně ale také v šatnách, na schodech, nebo venku.
 • Cvičili jsme pod přímým vedením Rodneyho Kinga formy cvičení stylu Crazy Monkey Defense Program, které nabízejí formou hry možnost vyzkoušet si boj, který je blízký střetnému boji. Program jsme využili jako základ pro naši vlastní metodu boje v postoji – RBSD Boxing. Spolupráci s Rodney Kingem jsme ukončili v roce 2013.

 

Naši instruktoři stále pracují a vylepšují tréninkové postupy na pravidelných seminářích. Plně podporujeme jejich zaměření a jedinečnost. Takto máme ve svém týmu instruktory reprezentující různé systémy uznávané po celém světě. V mnoha oblastech jsme jediní zástupci pro daný systém v České republice.

Ačkoliv se snažíme cvičit techniky a postupy od předních světových odborníků, není naším cílem poskytnout jen technickou vybavenost. Cílem je naučit studenty řešit krizové situace jako celek, ne jen aplikovat techniku.

Chceme-li rozumět sebeobraně je nutné nějaký čas věnovat studiu psychologie. Takto porozumíme procesům, které se v našem mozku a těle odehrávají během střetu. Stejně tak je důležité poznat mentalitu útočníků, způsob jakým si vybírají oběti, jak mohou odvést naši pozornost, atd. Jestliže porozumíme myšlení útočníků, budeme moci lépe předpovídat možné komplikace. Pokud lépe pochopíme chování našeho těla, nebudeme tolik překvapeni a budeme se moci plně věnovat činnosti, která povede k vyřešení situace.

RBSD Boxing

RBSD Boxing je možné chápat jako „páteř“ Atletické báze systému RBSD. Není cílem vytvořit metodu pro trénink závodníků v různých bojových sportech, cílem tréninku atletické báze a tedy i RBSD Boxingu je student, který rozumí tomu, jak jeho tělo v boji pracuje a jaké pohyby lze a také jaké nelze v boji použít. Student takto sám může pracovat na efektivních pohybech, protože rozumí tomu, jak boj vypadá a může se učit z vlastní zkušenosti. Není tak odkázán na přebírání technik od trenéra nebo učitele. To znamená, že se učí svými vlastními zkušenostmi, které posbírá při sparringu a živých drilech v tělocvičně.

RBSD Boxing je základ pro trénink Atletické Báze, hlavní myšlenky a principy jsou tyto:
 • je orientovaný především na sebeobranu (modifikované kryty a údery)
 • obsahuje boj v postoji i v klinči
 • většina technik je přenositelná na boj se zbraní či proti ní
 • všechny vyučované techniky či postupy je možné vyzkoušet ve sparringu
 • při tréninku je počítáno i s pouličními útoky (kravata, údery s držením atd..)
 • je to základ, který se dá rozšířit o sportovní část (kick box, thai box...)
 • tréninky a sparringy probíhají i v reálném prostředí a za reálných podmínek
 • počítá s bojem proti více útočníkům
 • student se neučí jen bojovat, ale učí se tréninkové postupy, aby mohl cvičit sám

 

Při splnění těchto podmínek dostáváme jakousi obecnou strukturu a popis, jak trénovat boj v postoji tak, abychom neulpívali na taktikách a technikách vhodných pouze pro sportovní utkání. Základní techniky a postupy RBSD Boxingu pochází ze systému Crazy Monkey Defense Program, které přinesli Lukáš Wolf a Martin Mikolášek, kteří byli tři roky instruktoři v této organizaci.

Myšlenka RBSD Boxingu je mít co nejjednodušší program pro trénink boje v postoji. Nejde o to akumulovat množství technik, ale ovládat základy v každé situaci. Jak říká Lee Morrison:

„Neexistují pokročilé techniky, jsou jen základy dělané dobře.“

Proto je struktura RBSD Boxingu vymyšlená tak, že základ, který student dostane během několika týdnů nebo měsíců, se bude dále rozvíjet speciálně zaměřenými programy - Pluginy. Myšlenka je taková, že se student naučí základní prvky (Elementy), které se poté učí používat pro různé situace (útok, protiútok, více protivníků atd.). Není cílem mít pro novou situaci nové techniky, naopak vyřešit situaci pomocí základních prvků, které student dobře zná.

RBSD Grappling

Druhý prostředek tréninku Atletické Báze je zaměřený na boj na zemi - Grappling. Náš přístup ke grapplingu je ovlivněný tím, že naše tréninky směřujeme k sebeobraně. Soustředíme se na techniky využitelné i společně s údery, abychom nemuseli náš přístup příliš modifikovat v reálné situaci.

RBSD Grappling je výborná varianta jak doplnit trénink sebeobrany o složku bojového umění a tím vyvážit agresivitu a nasazení Urbancombatives. Nicméně i při tomto umění trénujete vysoce efektivní postupy, fyzickou kondici a práci proti aktivnímu soupeři.

Jsme toho názoru, že není nutné studenty tlačit do závodů a turnajů ve sportovním grapplingu. Myslíme si, že plnohodnotný trénink neznamená nutně závodní přípravu, každý má vlatní motivaci k tréninku a závodní kariéra je jen jednou z možností.

Někteří naši studenti se úspěšně účastní turnajů v grapplingu, takže máte možnost čerpat i z jejich bohatých závodních zkušeností a možná nastartovat i vaši závodní kariéru.

Informace

 • Délka :
  1,5 hodiny
 • Budova E
  2. patro
 • Kapacita :
  20 lidí

Cena

 • První lekce :
  Zdama
 • Kurz :
  1200,- Kč / 8 lekcí