Zápasnická vyrážka

Zápasnická vyrážka

Co to je?

Zápasnická vyrážka je něco, o čem by měl vědět každý, kdo chodí na tréninky. Zvláště pak nové začátečníky je třeba včas informovat z důvodu prevence. Nejedná se o nic extra nebezpečného, ale je to velmi nepříjemná záležitost, která je důvodem přerušení tréninků, protože je infekční. Ale začněme od začátku.

Jedná se o formu mykózy (houby). Latinsky se označuje jako tinea a má několik forem. Jednou z nich je tinea corporis (anglicky ringworm) a ta, která se týká nás zápasníků, se nazývá tinea corporis gladiatorum. Je způsobená vyvolavatelem trichophyton tonsurans. K přenosu infekce dochází při těsném kontaktu těl při zápase. Takže strikerů se to netýká. Nejčastěji jsou postihnuta místa, která nejsou kryta, takže obličej, krk, předloktí a holeně. Začíná jako malé pupínky a později se rozroste do kruhovitého červeného útvaru. Zvýšená možnost nakažení nastává, pokud máme otevřenou ránu, škrábanec (např. způsobený dlouhými nehty) či podření od kimona. V tomto případě musíme dané místo sledovat o to pečlivěji.

Čím to léčit?

Pokud objevíte infekci zavčasu, lze to léčit antimykotickou (proti houbovou) mastí. Většina z nich je u nás volně prodejná, ale některé jsou na předpis. Mezi nejúčinnější krém patří lamisil. Ten doporučuje většina zahraničních zápasníků, včetně Eddie Bravo. Eddie říkal, že za posledních 20 let to měl asi 30x a maže se lamisilem vždy, když uvidí nějaký náznak. Také Ronda Rousey ve své knize píše, že tím trpěla defakto nepřetržitě. Lamisil je v USA na předpis, ale u nás je volně k prodeji. Problém ovšem je, že ho pravděpodobně přestali vyrábět a je těžce k dostání. Nicméně existuje přípravek, který obsahuje stejné účinné látky (generikum) a vyrábí jej jiná firma. Tento krém se nazývá terbistad a je taktéž volně v prodeji. Je možné, že ho v lékárně nebudou mít, ale lze si ho objednat a na druhý den ho lékárna má. Druhou možností, která funguje na jiné bázi, je imazol a clotrimazol, které jsou taktéž volně k prodeji. Třetí možností je micetal krém, který je na předpis. To ale neznamená, že je účinnějš než výše uvedené, jen obsahuje jinou účinnou látku. Prodává se buď ve formě masti nebo spreje. Existuje i varianta, která je ve formě gelu a ta se používá hlavně pokud máte vyrážku ve vlasech. Tento gel je u nás dokonce volně k prodeji. Na předpis je také batrafen a zabírá velmi rychle.

Ve většině případů je mast dostačující. Mazejte minimálně 2x denně, ale můžete i častěji. Již po týdnu byste měli vidět výrazné zlepšení. Pokud ne, doporučuji změnit mast. Zvláště pak, pokud již máte danou infekci již poněkolikáté. Může dojít totiž k rezistenci na danou účinnou látku, proto je třeba někdy vyzkoušet něco jiného, ale ve většině případů vám napoprvé zabere cokoliv z výše uvedených 3 možností. Pokud je postižení většího charakteru (např. více jak 5 cm) určitě vyhledejte kožního lékaře. Vzhledem k tomu, že tato infekce je u nás velmi vzácná, tak je dobré informovat lékaře, že děláte zápasnický sport a seznámit ho, že se pravděpodobně jedná o tinea corporis gladiatorum. Lékař vám doporučí nějakou mast a možná to podpoří orální léčbou ve formě tabletek, kdy vám předepíše antimykotika.

Jak dlouho?

Jak jsem již výše uvedl, změnu uvidíte již po prvním týdnu. Po dvou týdnech může dojít k úplnému vymizení (pokud jste to zastihli včas). Nicméně ještě jeden další týden to mazejte, aby se to plně vyhubilo. Počítejte s tím, že budete mimo trénink minimálně 3-4 týdny. A to je ta nejtěžší část celého léčení. Být mimo. Bez výjimek!

Pokud se už nakazíte, informujte o tom i svého trenéra, aby se zvýšilo povědomí v gymu o možnostech nákazy. Inkubační doba je 1-2 týdny, což je velmi dlouhá doba. A pokud takový nakažený trénuje, je pak velmi těžké se toho v gymu úplně zbavit. Informujte tedy vždy svého trenéra i při návratu po vyléčení, aby viděl, že již nehrozí šíření.

Další doporučení a prevence

Krom mazání mastí se doporučuje, aby místo nepřišlo do kontaktu s vodou a volně dýchalo. Jedná se o houbu a té prospívá vlhké prostředí. Takže žádné pocení. Je možné, že to bude také svědit, ale zkuste tomu odolat a neškrábat se (nedráždit to). Takže žádná voda (vyjma sírových koupelí, které naopak pomáhají), žádné mýdlo, žádný pot, žádné zakrývání. Je důležité také zmínit, že tomu nepomáhají antibiotika. Ba právě naopak. Antibiotika podporují růst drastickým způsobem a léčba se tak pak může protáhnout až na měsíce. Doma pak používejte svůj vlastní ručník, který nebudete s nikým sdílet a velmi často jej měnte.

Ze všeho nejdůležitější je prevence. Proto je třeba prát po každém tréninku všechny tréninkové oblečení a to jak kimono, tak rashguardy, šortky či chrániče kolen. A když už perete, nezapomeňte občas vyprat také pásek. Vzhledem k tomu, že tréninkové věci se zpravidla perou na 30°C a to je nedostatečná teplota na zničení bakterií, je třeba přidávat do praní dezinfekci na prádlo (např. sanytol). K osobní hygieně, o které jsme psali zde, také patří sprcha hned po každém tréninku. Co se tělocvičny týče, je třeba mýt žíněnku s dezinfekcí každý den. Každý měsíc je třeba vystřídat účinnou látku v dezinfekci kvůli případné rezistenci. Jeden měsíc přípravek s chlórem (např. savo) a druhý měsíc bez (např. krezosan). Žíněnku je tedy třeba udržovat čistou a je důležité na ni vstupovat čistou nohou. Pokud vám váš gym neumožňuje pohybovat se po prostoru mimo žíněnku po čisté ploše, kde se nechodí v botách, je nanejvýš vhodné používat pro přesun mimo žíněnku (šatny, toalety) tzv. žabky.

Celou dobu jsem se zmiňoval o jednom druhu a to nejčastějším “ringwormu”. Mohou se ale vyskytnou i jiné formy vyrážky jako je herpes, impetigo apod. V tomto případě je vhodné vyhledat kožního lékaře.

Na závěr bych rád zdůraznil, že úplně nejdůležitějším kritériem je informovanost. Nechť je tento článek vodítkem a pro vás jednoduchým způsobem, jak informovat nováčky. Není nic horšího než se setkat při sparingu s člověkem, který má na sobě kruhovitý flek o průměru padesátikoruny, jenž z něj na vás kape pot. To už je pozdě. Buďte upřímní a fér k ostatním!

Zdroje:

  1. https://en.wikipedia.org/wiki/Tinea_corporis (anglicky)
  2. http://www.grapplearts.com/the-care-and-treatment-of-ringworm/ (anglicky)
  3. http://www.bjjee.com/articles/eddie-bravos-tips-on-how-to-avoid-ringwormmg/ (anglicky)
  4. http://zdravi.euro.cz/clanek/postgradualni-medicina/dermatomykozy-450833 (česky)